Skip to main content

Bankacılık İşlemlerinizi Elektronik Ortamda Hızlı ve Güvenle Gerçekleştirin

· 2 min read
Bengi O.

Hepimiz biliyoruz ki iş hayatımızda ödeme talimatlarını yetkili kişinin imzası olmadan bankalara teslim edemeyiz. Yetkili kişiler de zaten her türlü ödeme sürecinden haberdar olmak ister. Tabii günümüzde çoğu şirket geleneksel yöntemle ödeme talimatlarını yetkili kişinin imzası ile bankaya elden teslim ediyor. Ancak bu durum büyük bir zaman kaybına sebep olmaktadır.

Çoğumuz aşinayız ki, bu tür ödeme talimatlarına onay verecek kişilerin işleri gereği yurtiçi ve yurtdışı seyahatleri çok sık olmaktadır. Böyle zamanlarda ödemeler için bankaya talimat verilmesi gerektiğinde işler çıkmaza girer. Şirketin çok sayıda bekleyen ödemesi vardır ve yetkili kişinin imzası olmadan ödeme talimatlarını bankaya elden teslim edilememektedir. Peki elden teslim etmek yerine yetkili kişinin bulunduğu yerden e-imza veya mobil imzası ile imzaladığı ödeme talimatını elektronik ortamda bankaya gönderemez miyiz?

Cevabımız evet, gönderebiliriz. Ancak nasıl?

Daha önceki Yazışmalarınızı Elektronik Ortamda Daha Güvenli Bir Şekilde Yürütün adlı blog yazımızda kayıtlı elektronik postanın en güvenli yazışma ve dosya aktarım sistemlerinden biri olduğundan bahsetmiştik. Bankalar da artık bu uygulamaya benzer şekilde e-imzalı banka talimatlarının elektronik ortamda Güvenli Dosya Aktarım Protokolü (SFTP) ile gönderimini kabul etmektedir. SFTP ile gönderdiğiniz tüm talimatlar kayıt altına alınır.

Tüm bunlarla beraber SFTP ile ödeme talimatlarınızı bankanıza göndermeniz, hem banka kuyruklarında beklemenizin önüne geçerek, size daha hızlı ve kolay bir işlem deneyimi sunar. Hem de genel müdürünüz şirkette olmadığı zaman “Şimdi ne yapacağız?” endişelerinizin de son bulmasını sağlar.

Peki SFTP ile gönderimi hangi platformdan gerçekleştireceğiz?

ONAYLARIM üzerinden genel müdürünüzün e-imzalamış olduğu banka talimatlarını tek bir tıklamayla SFTP ile bankanıza gönderebilirsiniz.

SFTP hakkında daha fazla bilgi için dokümantasyonumuzda bulunan tanımlar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.